Etické kodexy – Mezinárodní nevládní organizace zabývající se omezováním korupce v mezinárodním obchodě [ASPI]

„Transparency International “ (TI) je mezinárodní nevládní organizace, která se zabývá omezováním korupce v mezinárodním obchodě. Vznikla zhruba před pěti lety, sídlí v Berlíně a od té doby spoluzaložila více než 50 poboček po celém světě. Dnes tyto pobočky (tzv. National Chapters) fungují především v západoevropských zemích, v Severní Americe i v rozvojovém světě, ale dosud slabší pokrytí je v zemích Východní Asie a zemích bývalého východního bloku. Pro svůj protikorupční boj TI zvolila cestu vytváření mezinárodních i národních koalic. Vlády a jejich agentury totiž potřebují podporu médií a veřejnosti a boj proti korupci se tak stává záležitostí občanské společnosti.

Každá pobočka se musí řídit dvěma pravidly:

1. Nesmí se pokoušet vyšetřovat jednotlivá obvinění z korupce, protože to je věcí příslušných orgánů činných v trestním řízení.

2. Musí zaujímat politicky neutrální postoj, aby nedocházelo k jednostranné podpoře vlády či opozice.

TI úzce spolupracuje s mezinárodními organizacemi, jako jsou např. OSN, Světová banka či OECD. Za zmínku jistě stojí doporučení OECD pro členské státy, jak podpořit boj proti korupci, které využilo rozsáhlých zkušeností TI.

TI ve své činnosti využívá různých přístupů, z nichž nejvíce se osvědčují následující dva nástroje. Prvním praktickým nástrojem protikorupčního boje je vytváření tzv. „ostrůvků integrity“ při výběrových řízeních. Spočívá v tom, že ve spolupráci s vyhlašovatelem veřejné soutěže se zorganizuje setkání zástupců všech přihlášených kandidátů, na němž jsou vyzváni, aby se písemně zavázali, že se zdrží všech korupčních praktik. Pochopitelně takové písemné prohlášení nedává žádnou záruku, že se tak skutečně stane, ale vzniká určitá možnost postihu v případě porušení závazku. Lze např. vyhlásit, že daná firma, která se tak veřejně zdiskredituje, nebude mít možnost po následujících pět let ucházet se v dané zemi o jakýkoliv kontrakt, apod.

Druhý osvědčený nástroj je jakási „kuchařka“ integrity (Integrity Source Book), která poskytuje návody pro jednání v konkrétních situacích a uvádí nejrůznější příklady z praxe. Tato publikace potvrzující, že korupce není něco, na čem může společnost vydělat, ale naopak něco, na čemž v důsledku rostoucích transakčních nákladů prodělává, je ve spolupráci s národními pobočkami překládána do řady jazyků. Celý tento projekt financuje Světová banka.

––––––––––––––––––––––

Poznámka:

Použity materiály Transparency International Viewpoint, April 1996, The Wold Bank, Note No. 74.